Fulltext

Počasí dnes:

25. 11. 2017

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, od západu místy přeháňky nebo déšť. Denní teploty 7 až 11°C. Noční teploty 5 až 1°C.

Krizové situace

-stránky města Neratovice

-hlavní nabídky

-krizové situace

Všetatský betlém cibulářů je unikát

BetlémV úterý 19.prosince byl v chrámu sv.Petra a Pavla opět po roce instalován betlém pocházející z roku 1943.
Profesor Damián Pešan na něm tehdy pracoval 3 roky a na přání faráře P.Aloise Malého se snažil vystihnout charakter zdejšího kraje.

V cibulářském betlému zachytil prof.Pešan skutečně charakter naší obce s cibulářskými políčky místních zelinářů, pracujícími ženami, s všetatským kostelem v pozadí (viz. detailní obr.) a několika typickými domky ze starých Všetat.
Zajímavé je kruhové řešení betlému, aby mohli diváci výjevy pozorovat ze všech stran.
Stáj s Pannou Marií a Jezulátkem stojí ve středu kruhu.
K němu ze všech stran směřují místní postavy v čele s cibulářem, který přináší Ježíškovi pletence cibule (viz. další detailní obr.).
I jiní mu přinášejí plody země z všetatských polí - okurky, melouny, ovoce, zeleninu, révu. Stejně vydařené jsou i skupiny postav charakterizující místní kraj: děvečka, husopaska, pasák ovcí, ponocný, selka, mlynář.
Mezi příchozími je i dudák a hold vzdávají Ježíškovi i Tři králové.
Mezi figurkami nechybí ani malý oslík.
Betlém lze v kostele umístit jen ve výklenku, takže se bohužel naskýtá pohled jen zepředu.

Pater Alois Malý v naší obci působil 30 let. Už na svých dřívějších působištích se o pořízení betlémů postaral.
Všetatský z dílny Damiána Pešana je ovšem vrcholem všech jak co do velikosti, tak zejména co do námětu.
O Vánocích by si nikdo neměl nechat ujít příležitost na vlastní oči spatřit opravdu unikátní dílo.

Všetatský betlém

Cibulářský betlém