Fulltext

Počasí dnes:

19. 9. 2017

zatazenosde

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo déšť. Denní teploty 11 až 15°C. Noční teploty 9 až 5°C.

Krizové situace

-stránky města Neratovice

-hlavní nabídky

-krizové situace

Zvony

YvonyVystoupal jsem až do kostelní věže a zjistil, že cibulářský betlém není jediným unikátem všetatského kostela.
Kolik u nás zní zvonů a jak jsou staré?
Od které doby jsou na věži hodiny?
Co patří k největším cennostem?

věž kostelaVšetatský chrám má tři zvony, všechny jsou umístěny ve věži kostela. Nejmenší zvon (obr.1) pochází z roku 1490 a je jedním z nejstarších v Čechách. Zvon pochází z původního kostela, v průměru má 77 cm a je vysoký 63 cm.
Druhý zvon (obr.2) byl ulit v roce 1572 zvonařem Ondřejem z Mladé Boleslavi. Je zdoben mytologickými postavami, v průměru má 1,08 m a jeho výška je 87 cm.
Třetí, největší (obr.3), byl ulit v roce 1615 a v tomtéž roce zavěšen. Jeho průměr i výška jsou shodně 1,27 m. Dostal jméno Petr a Pavel a je ozdoben reliéfy vyvraždění betlémských dítek, postavami Petra a Pavla, znakem donátora Jindřicha Senomatského a nápisem.

nejmenší zvondruhý zvonnejvětší zvon

V malé věžičce nad presbytáriem býval zavěšen malý zvon sanktusový, který byl používán i jako umíráček. Údajně pocházel ze staré dřevěné zvonice, vážil 52 kg a byl bez ozdob.
Za II. světové války byl Němci odebrán a pravděpodobně roztaven, protože se na své místo již nevrátil.
Osud odebrání stihl i ty současné zvony již za I. světové války. Všechny se však našly a po skončení války byly vráceny a zavěšeny. Vzájemně jsou dobře sladěny, takže při zvonění všemi třemi tvoří příjemný a daleko slyšitelný hlahol.
Věžní hodiny (obr.4) byly pořízeny v roce 1885. Musely být dvakrát denně natahovány. Po mnohaleté přestávce byly péčí P. Jana Birky opraveny v roce 1995.
I. světová válka pohltila i starožitné varhany (obr.5), když v lednu 1918 z nich byly odebrány kovové píšťaly.
V roce 1927 byly nahrazeny dvoumanuálovým harmoniem (obr.6).

vvěžní hodinyvarhanyHarmonium

Mimořádnou cenností je cínová křtitelnice (obr.7), bohatě zdobená a ulitá v roce 1595 od "Waclawa Zwonarze w meste Mladeho Boleslawa".
Na plášti jsou reliéfy: rakouský orel s nápisem, svatý Jiří zápasící s drakem a Adam a Eva. Nápis označuje donátory, kterými jsou Girzi Dvorzak a Ewa, manželka jeho a Adam Rzehorz a Maketa, manželka jeho.
Šest cínových svícnů na křtitelnici pochází z roku 1738.

Křtitelnice