Kde se ve Všetatech učilo

školaPříští rok oslaví první stálá školní budova ve Všetatech 100 let od svého postavení.

Na archivním snímku je tato budova právě v roce vzniku (1907). Co vše tomu předcházelo a kdo stál v čele školy od roku 1880 do současnosti se skrývá v celém článku.

Při zřizování škol bylo největším problémem zajistit místnosti pro vyučování. Často se učilo na faře, v soukromých staveních nebo v bytech učitelů a podobně.

Ve Všetatech se nejstarší školní světnice připomíná roku 1817 v dřevěném domku v dnešním čp.41. Téhož roku byla postavena nová školní budova na místě dnešního obecního úřadu.

Pozemek darovala obec a se stavbou pomohl brandýský patronát pro Všetaty a Přívory. Po deseti letech napsal zástupce školdozorce, že škola stojí na bahnitém a nezpůsobilém místě. Stálá vlhkost škodí jak žákům, tak i učiteli.

Teprve v roce 1855 prohlásili všetatští radní budovu za nezpůsobilou.

Když v roce 1880 bylo v jediné třídě 127 žáků, byla jako další třída upravena místnost v domku u dráhy (čp.115). Již v následujícím roce se vyučovalo v domě čp.31 v tzv. Svobodově statku.

V roce 1889 bylo přikročeno k přístavbě druhé třídy a když v roce 1894 bylo povoleno zřízení třetí třídy, tři roky se pro ni hledaly prostory. Vyučování bylo nakonec zahájeno v prozatíímní místnosti čp.31. V roce 1897 statek od profesora Svobody koupila obec, přikoupila ještě sešlý domek od pana Františka Lafka a toto místo bylo určeno pro stavbu nové budovy. Byl vypracován plán na trojřídní školu, který byl později členy školního výboru zamítnut.

Dne 17.ledna 1906 se konal konkurs na postavení nové školní budovy a stavba byla svěřena panu Vaisovi. Škola byla postavena pro čtyři třídy s tělocvičnou, šatnou, kabinetem, obecní úřadovnou a bytem pro řídícího učitele. Pravidelné vyučování zde bylo slavnostně zahájeno 30.září 1907,

Měšťanská škola zahájila vyučování v roce 1922. Ta však také neměla svou budovu, a proto bylo využito místnosti v obecním domku čp.249 v Žižkově ulici. V roce 1924 vznikly tři návrhy na postavení měšťanské školy (přístavba, nástavba, novostavba na místě bývalého rybníka). Zvítězil návrh přístavby. Stavba však byla zahájena až 21.listopadu 1932. Pracovalo se i v zimě a slavnostní otevření za účasti významných hostů se stihlo už k začátku školního roku 1933/1934. Touto přístavbou získala všetatská škola svou dnešní podobu. Veškeré následné úpravy již podstatně nezměnily charakter dominantní budovy našeho náměstí.