Úřad městyse Všetaty
T.G. Masaryka 69
277 16 Všetaty
Chrám sv.Petra a Pavla
Kolorit Všetat dotváří neodmyslitelně výrazná stavba místního kostela, která nechybí na žádné pohlednici našeho městyse. Jaká byla jeho historie?
O prvním kostele, roku jeho postavení a místu nenajdeme v archívech žádné zmínky.
Až záznam z roku 1754 udává jeho popis.
Obrázek půdorysu představuje půlkruhové presbytárium, dlouhou loď s čtyřhrannou věží nad hlavním vchodem a čtvercovou sakristii na severní straně presbytária.
Roku 1780 byl zbořen a na jeho místě postaven kostel nový, rozměrově větší. Byl ale postaven bez věže, která byla umístěna opodál pod Cecemínem. Zvonice byla dřevěná na kamenné podezdívce. Po jejím zchátrání, přibližně po stu letech byla zbourána a do průčelí chrámu byla v roce 1885 postavena štíhlá věž. Současně byla přistavěna na jižní straně další sakristie.
Větších oprav se kostel dočkal až těsně před koncem 19.století, kdy bylo nutno zdi stáhnout železnými tyčemi.
K další opravě došlo za faráře Aloise Malého v roce 1924. K opravám v roce 1995 s celkovým nákladem 380 tisíc korun přispěly příspěvky státu, dary ze zahraničí a sbírka farního úřadu.
Malování chrámu není jednoduché. K první malbě došlo v roce 1900, obnova byla uskutečněna v roce 1913 a poslední provedl pan Brandejský v roce 1996.
Zajímavá je vnitřní výzdoba i vnější doplňky.
Obraz apoštolů, jimž je chrám zasvěcen, pochází z roku 1886. Z roku 1901 je současná kazatelna a přibližně ze stejné doby jsou obrazy čtyř evangelistů.
V roce 1924 byla zasazena mozaiková okna a dvě okna figurální s obrazy svaté Ludmily a svatého Václava.
Velké obrazy na stěnách představují Ustavení svatého Petra hlavou církve a Obrácení svatého Pavla. Na oblouku zdi oddělující loď od presbytáře je Mojžíš a hořící keř a na stěnách lodi jsou výjevy ze života svatého Václava.
Okolí kostela doznalo podstatných změn v roce 1928.
Staré akáty byly vykáceny a před bočním vchodem byl upraven malý sad. Sem byla později umístěna socha Anežky České, pocházející z roku 1940 z dílny pražského profesora Damiána Pešana.
Pískovcová socha svatého Václava na 3 metry vysokém podstavci je dílem Václava Jíchy a byla odhalena 28.října 1934 v den domělého tisícíletého výročí mučednické smrti knížete Václava.