Z historie Přívor

Víte co je přívora? Můžete chvíli tipovat a potom si přečíst následující článek.

Vznikající místa osídlení byla obvykle nazývána buď podle jména usedlého rodu (Byšice, Čečelice) nebo podle polohy místa (Chloumek, Borek).

Přívory prý vděčí za své jméno osekanému kmenu zavěšenému na sloupu, kterým se dědiny zahrazovaly a říkalo se mu přívora.

Obec se od počátku dělila na Dolní a Horní Přívory. Dolní se nachází na svahu vyvýšeniny Záboř na pravém břehu Košáteckého potoka, zatímco Horní jsou dál proti proudu po levém i pravém břehu.

Dolní Přívory vznikly dříve a bývaly i mnohem větší.

V Dolních Přívorech byla ve starých dobách tvrz vladyků z Přívor, kteří měli ve znaku trojčaří.

První písemná zmínka o nich pochází z roku 1321, kdy se jako první vladyka objevuje Mikuláš Rys z Přívor jako svědek na smluvní listině bratří z Byšic.

V roce 1380 kupuje statek v Přívorech Mareš z Přívor. Okolo roku 1417 se opět připomíná jméno Mikuláš Rys a roku 1429 statek koupili bratři Jan a Pešík z Kunvaldu.

Přívory často měnily své majitele a dalšími významnými byli vladykové Jan a Fridrich Hrušovští z Hrušova v roce 1503.

Roku 1595 prodali Hrušovští Přívory Zigmundovi z Řehnic a na Studenci, jemuž bratr Mikuláš odkázal roku 1580 i ves Nedomici. Od potomků Zigmundových koupila roku 1604 statek, tvrz s dvorem, pivovarem, mlýnem, dvěma štěpnicemi a chmelnicí obec královského věnného města Mělník. Držitelem Dolních Přívor se od tohoto roku stal mělnický pán Václav Štěpán (Felix) Pětipeský, rytíř z Chýž a Egenburku.

Během třicetileté války zanikla přívorská tvrz s téměř celou vesnicí. Až roku 1633 začaly nové úpravy. Tvrz však byla natolik narušena, že se už nezachránila. Upravoval se jen dvůr, ratejna (obydlí pro dvorskou čeleď), která stála při tvrzi, se rovněž udržet nedala a stavěla se nová.

Ostatní budovy při dvoře se opravily, aby opět mohly sloužit.

O dávné historii Přívor svědčí četné archeologické průzkumy, které na tomto území byly uskutečněny.

Z novější historie stojí za zmínku některá významnější data. V roce 1949 bylo zavedeno krajské zřízení a Přívory byly zařazeny pod okres Brandýs nad Labem až do roku 1960, kdy připadly okresu Mělník.

Od 1.března 1976 došlo ke sloučení obcí Všetaty a Přívory.

Městys

Rozhlasové hlášení

• Úterý 18:45
  • Pátek 18:45
  • Sobota 11:45

Zubní pohotovost

Adresa:
Mělník, Pražská 343/46.

Provozní doba je zajištěna o víkendech a státních svátcích, vždy od 8:00 do 12:00 a od 12:30 do 16:30 hodin.

Tel. číslo pro objednávání  607 071 230.

Interaktivní mapa