Zvony a další zajímavosti z chrámu sv.Petra a Pavla

Zvony

YvonyVystoupal jsem až do kostelní věže a zjistil, že cibulářský betlém není jediným unikátem všetatského kostela.

Kolik u nás zní zvonů a jak jsou staré?

Od které doby jsou na věži hodiny?

Co patří k největším cennostem?

věž kostelaVšetatský chrám má tři zvony, všechny jsou umístěny ve věži kostela. Nejmenší zvon (obr.1) pochází z roku 1490 a je jedním z nejstarších v Čechách. Zvon pochází z původního kostela, v průměru má 77 cm a je vysoký 63 cm.

Druhý zvon (obr.2) byl ulit v roce 1572 zvonařem Ondřejem z Mladé Boleslavi. Je zdoben mytologickými postavami, v průměru má 1,08 m a jeho výška je 87 cm.

Třetí, největší (obr.3), byl ulit v roce 1615 a v tomtéž roce zavěšen. Jeho průměr i výška jsou shodně 1,27 m. Dostal jméno Petr a Pavel a je ozdoben reliéfy vyvraždění betlémských dítek, postavami Petra a Pavla, znakem donátora Jindřicha Senomatského a nápisem.

nejmenší zvondruhý zvonnejvětší zvon

V malé věžičce nad presbytáriem býval zavěšen malý zvon sanktusový, který byl používán i jako umíráček. Údajně pocházel ze staré dřevěné zvonice, vážil 52 kg a byl bez ozdob.

Za II. světové války byl Němci odebrán a pravděpodobně roztaven, protože se na své místo již nevrátil.

Osud odebrání stihl i ty současné zvony již za I. světové války. Všechny se však našly a po skončení války byly vráceny a zavěšeny. Vzájemně jsou dobře sladěny, takže při zvonění všemi třemi tvoří příjemný a daleko slyšitelný hlahol.

Věžní hodiny (obr.4) byly pořízeny v roce 1885. Musely být dvakrát denně natahovány. Po mnohaleté přestávce byly péčí P. Jana Birky opraveny v roce 1995.

I. světová válka pohltila i starožitné varhany (obr.5), když v lednu 1918 z nich byly odebrány kovové píšťaly.

V roce 1927 byly nahrazeny dvoumanuálovým harmoniem (obr.6).

vvěžní hodinyvarhanyHarmonium

Mimořádnou cenností je cínová křtitelnice (obr.7), bohatě zdobená a ulitá v roce 1595 od "Waclawa Zwonarze w meste Mladeho Boleslawa".

Na plášti jsou reliéfy: rakouský orel s nápisem, svatý Jiří zápasící s drakem a Adam a Eva. Nápis označuje donátory, kterými jsou Girzi Dvorzak a Ewa, manželka jeho a Adam Rzehorz a Maketa, manželka jeho.

Šest cínových svícnů na křtitelnici pochází z roku 1738.

Křtitelnice