Pomník Tomáše Garriqua Masaryka

Představujeme Vám další zajímavost z městyse Všetaty. Tentokrát se jedná o pomník Tomáše Garrigua Masaryka. Materiál je čerpán z knihy "Městečko pod Cecemínem".

masarykMezi hlavní a současně velmi zajímavou památku, patří socha našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Nachází se v sadech Jana Palacha, při hlavní silnici, nesoucí taktéž jméno Tomaše Garigua Masaryka. Socha má zajímavý osud. Její odhalení se uskutečnilo dne 14.srpna 1938. Hlavní proslov měl senátor Vojta Beneš a celá akce měla pro politický a kulturní život Všetat mimořádný význam. Do okupace našeho státu a tím i Všetat bylo nedaleko.

Dne 20. července 1940 nařizuje Okresní úřad Brandýs nad Labem odstranění památníku TGM. Aby této smutné povinnosti bylo učiněno zadost, volá starosta obce Josef Zeman ihned telefonicky firmu Podpěra v Kralupech nad Vltavou a žádá si od ní dva spolehlivé dělníky na noc.

Ti přijeli již večer a v jednu hodinu byla busta snesena a nahrazena bustou Jana Amose Komenského přenesenou ze školy. Bustu TGM pak uschovává starosta Zeman na své usedlosti a místo ní odevzdává okresnímu úřadu bustu hudebního skladatele Bedřicha Smetany, která byla zabalena do papíru, aby nebylo znatelné její poškození. Obal nesl nápis: MASARYK - VŠETATY. Zanedlouho potom je starosta Zeman volán na okresní úřad do Brandýsa nad Labem, aby byl svědkem ničení bust z celého okresu. Tam dva němečtí vojáci shazovali z okna prvního poschodí busty na dvůr, kde se rozbily. Tak došlo i na všetatského Masaryka, aniž by byl podvod odhalen. Tento hrdinský čin asi panu starostovi nedal spát, obzvlášťě, když se našli i anonymní udavači, kteří ale nebyli asi přesně informování, neboť německé úřady skutečnou podstatu i přes ověřování neodhalily. Hrdinský a čestný postoj v boji proti německému fašismu však starostu Zemana neochránil před komunisty po roce 1948, kdy byl ze svého statku vyhnán.

Nejen nacisti se báli díla a jména TGM, a proto se opětovně po roce 1950 kácejí památníky prezidentů a státníků svobodného Československa.

Proto byla Masarykova socha před komunisty ukryta, aby ji stejní lidé, kteří ji opatrovali, v roce 1969 znovu vrátila na své místo. Každé totalitní moci jsou demokraté svými myšlenkami nebezpeční. Proto vydávají úřady doby normalizace opět nařízení o odstranění památek. Dva poslušní občané Všetat úkol provádějí. Socha je rozbita a nemůže se již na své místo vrátit.

O zhotovení nového poprsí se zasloužila rada tehdejšího MNV v čele s předsedou Josefem Jindrou. Tak mohla být nová socha TGM dne 28. řijna 1990 na místě původního památníku odhalena.